W październiku 2021 roku odbyła się wizyta studialna pracowników Politechniki Krakowskiej w Libanie. W spotkaniach wzięli udział prof. Kazimierz Butelski, prof. Bogusław Podhalański i prof. Maciej Motak. Podczas wizyty podpisano kontynuację umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską i Libańsko Amerykańskim Uniwersytetem w Bejrucie (LAU). Wymianie dokumentów patronował Jego Ekscelencja Ambasador Polski w Libanie Przemysław Niesiołowski. Na bazie tej umowy powołana została również robocza grupa dla pomocy w rekonstrukcji ikony modernistycznej architektury budynku EDL w Bejrucie zniszczonego w ubiegłorocznym wybuchu w porcie.
Jego Ekscelencja Ambasador zaproponował, aby odbyło się to z udziałem nowoczesnych technologii i materiałów. Okazję ku temu stwarza fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych wynalezionych przez Polską firmę ML System z miejscowości Zaczernie w województwie Podkarpackim. Program miałby również swój społeczny aspekt, ponieważ wytworzona w ten sposób energia byłaby dystrybuowana w dzielnicy zniszczonej przez wybuch dla potrzeb jej mieszkańców. Obie uczelnie będą liderami tej grupy roboczej, ale jest ona otwarta dla innych partnerów zarówno instytucjonalnych jaki i innych mogących pomóc w realizacji tego projektu.
Nawiązana została także współpraca z działającą na LAU Louis Cardahi Foundation https://lcf.lau.edu.lb/activities/visits.php , która zaowocowała propozycją stworzenia wspólnie przez Politechnikę Krakowską i Libańsko Amerykański Uniwersytet w Bejrucie planu zagospodarowania przestrzennego miasta Baalbek w Dolinie Bekka. Baalbek jest jednym z najlepszych przykładów architektury rzymskiej i wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1984 roku. (https://whc.unesco.org/en/list/294/) Podjęta współpraca otwiera możliwości stworzenia interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego z dziedziny planowania przestrzennego, historii architektury i konserwacji zabytków, projektowania architektonicznego i nowoczesnych zrównoważonych technologii i materiałów oraz systemów transportowych na bazie eksperckiej PK. W czasie wizyty przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wygłosili także wykłady na Campusie LAU w Byblos dotyczące problematyki projektowania z wykorzystaniem E-mobilność oraz zrównoważonych materiałów i technologii w skali architektonicznej i urbanistycznej.
W dniach 02-03.07.2021 w ramach rozwoju współpracy naukowo - badawczej z Kalasalingam Academy of Research and Education, India na konferencji
pt. „InternationalConference on "AdvancedAutomotive and Mechanical Systems " (INCAAMS '21) miała miejsce prezentacja on-line przygotowana wspólnie przez partnerów projektu. Tematyka wygłoszonego wykładu plenarnego dotyczyła zagadnień recyklingu materiałów kompozytowych.
Na bazie wygłoszonej prezentacji został opublikowany artykuł:
Korniejenko, K.; Kozub, B.; Bąk, A.; Balamurugan, P.; Uthayakumar, M.; Furtos, G. Tackling the Circular Economy Challenges—Composites Recycling: Used Tyres, Wind Turbine Blades, and Solar Panels. J. Compos. Sci. 2021, 5, 243.
Jest on dostępny pod linkiem: Artykuł
W dniach 02-09.07.2021 odbyła się wizyta studyjna dotycząca rozwoju współpracy naukowo - badawczej z Malta College of Arts, Science and Technology (MCAST). Wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej – Kingi Korniejenko, Beaty Figiela i Patrycji Bazan, była połączona z udziałem w 14th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCED COMPUTATIONAL ENGINEERING AND EXPERIMENTING - ACE-X 2021. W ramach konferencji zaprezentowano rezultaty wspólnych prac badawczych realizowanych z pracownikiem MCAST – Brianem Azzopardim, tj.:
- Environmental Degradation of Foamed Geopolymers,
- A study on Geopolymer Composites Based on Waste from Wind Turbine Blades.
Międzynarodowa Konferencja MATBUD’2020 - wyzwanie organizacyjne w czasach pandemii
W dniach 19-21 października odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna MATBUD’2020: E-mobility, Sustainable Materials and Technologies. Komitetowi Naukowemu Konferencji przewodniczyła dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK, koordynator projektu EMMAT oraz Prof. dr hab. inż. Lech Czarnecki, Sekretarz Naukowy ITB. Konferencję objął honorowym patronatem Rektor Politechniki Krakowskiej Prof. Andrzej Białkiewicz oraz Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN pod przewodnictwem Prof. Marii Kaszyńskiej oraz Komisja Budownictwa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, której przewodniczy Profesor Joanna Dulińska.
Spotkania naukowe w ramach Konferencji MATBUD zostały zapoczątkowane przez Profesora Jacka Śliwińskiego w 1996 roku, byłego Dziekana WIL i Kierownika Katedry Technologii Materialów Budowlanych i Ochrony Budowli. Podczas tej 9-tej już edycji Konferencji MATBUD dominowała tematyka dotycząca zagadnień materiałowych w inżynierii lądowej, szeroko rozumianej trwałości, jak również innowacji z zakresu materiałów budowlanych. Referat wprowadzający przedstawił Prof. John L. Provis z Universytety w Sheffield, honorowy przewodniczący RILEM 2020, odznaczony medalem RILEM Roberta L'Hermita w uznaniu „za wybitny wkład w badania i rozwój geopolimerów (…)”. Profesor Provis zaprezentował zagadnienia związane z projektowaniem i możliwościami wykorzystania spoiw geopolimerowych. Podczas sesji inauguracyjnej wystąpił również Prof. Jean-Michel Torrenti z Uniwersytetu Gustave Eiffel w Paryżu, który zaprezentował referat „Beton i zmiany klimatyczne” prezentujący spoiwa budowlane w kontekście ich śladu węglowego. Po raz pierwszy na konferencji zorganizowano sesje specjalne o charakterze interdyscyplinarym przygotowane i koordynowane przez Prof. Umberto Berardi, Ryerson University; dr. Michal Kubik, Brno University of Technology, Prof. Angela Ferreira, Polytechnic Institute of Bragança; Prof. Tomasz Kisielewicz WIL PK, Prof. Stanisław M. Rybicki WIŚIE PK, Prof. Kazimierz Butelski, WA PK; Prof. Jerzy Szczepanik WIEK PK.
W tym roku ze względu na sytuację związaną z COVID-19 konferencja odbyła się w sposób zdalny i transmitowała była na platformie youtube. Organizacja zdalnego spotkania stanowiła nie lada wyzwanie dla przewodniczącego komitetu organizacyjnego dr inż. Tomasza Tracza Prof. PK i pozostałych jego członków dr inż. Katarzyny Mróz, dr inż. Tomasza Zdeba, mgr inż. Mateusza Sitarza i mgr inż. Marcina Adamczyka. Ta zdalna forma uczestnictwa, miała też dobre strony, umożliwiła uczestnictwo w spotkaniu i wygłoszenie referatów prze naukowców pochodzących z niemal każdego kontynentu.
Podczas tej edycji konferencji MATBUD wygłoszono 57 referatów dotyczących spoiw bezcementowych, zagospodarowania odpadów przemysłowych, trwałości materiałów budowlanych oraz badań materiałowych w tym obserwacji miktrostrukturalnych. Wszystkie wygłoszone referaty zostały opublikowane w materiałach konferencyjnych dostępnych on-line na: www.matec-conferences.org. Konferencja MATBUD’2020 stała się również okazją do organizacji posiedzenia plenarnego Komitetu Technicznego RILEM TC 283 CAM Chloride transport in alkali-activated materials, któremu przewodniczy Prof. Arnaud Castel z Australii, a w jego pracach biorą udział pracownicy Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PK.
Tegoroczna edycja Konferencji MATBUD’2020 stanowiła podsumowanie dwuletniej współpracy pracowników Politechniki Krakowskiej z wydziałów WIL, WIMiF, WIŚiE, WA, WM, WEiK, oraz partnerów z zagranicznych jednostek badawczych, z którymi Politechnika Krakowska aktywnie współpracuje naukowo w ramach projektu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe (APM) finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA. Celem projektu EMMAT E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie PPI/APM/2018/1/00027 jest wypracowanie trwałych rozwiązań w zakresie współpracy naukowej pomiędzy PK i 22 zagranicznymi ośrodkami badawczymi z Francji, Włoch, Niemiec, Rumunii, Republiki Czeskiej, Szwajcarii, Malty, Islandii, Łotwy, Ukrainy, Portugalii, Kanady, Chile, Libanu, Urugwaju, Tajwanu i Indii. Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 i utrudnienia dotyczące realizacji mobilności trwanie projektu zostało przedłużony do końca roku 2021.
Od lewej dr inż. Katarzyna Mróz – komitet organizacyjny konferencji oraz dr inż. Marta Choińska prezentująca wyniki badań materiałów geopolimerowych opracowanych w ramach współpracy Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PK z Laboratorium GeM Uniwersytetetu w Nantes, Francja.
Dziękujemy wszyskim uczestnikom za udział w owocnej, konstruktywnej i otwartej wymianie zdań przez te dwa dni konferencji MATBUD!
Informacje na temat konferencji MATBUD 2020 w wydawnictwie Nasza Politechnika
Więcecej informacji na temat konferencji MATBUD można znaleźć na stronie internetowej: www.matbud.edu.pl
W dniach od 12.02.2020 do 7.03.2020 w ramach projektu EMMAT w katedrze Inżynierii Materiałów budowlanych (KIMB) gościliśmy naszych partnerów z Nantes University - IUT Saint Nazaire. Podczas pobytu dr inż. Marta Choinska Colombel i Alexandre Yammine z IUT wspólnie z pracownikami KIMB realizowali badania w ramach rozpoczętej współpracy między obiema jednostkami oraz uczestniczyli w spotkaniach naukowych katedry.
Część podejmowanych działań stanowiła kontynuację rozpoczętej we wrześniu 2019r współpracy dotyczącej badań bezcementowych spoiw geopolimerowych. Nieorganiczne, mineralne spoiwo geopolimerowe charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, bardzo dobrą trwałością i obniżonym śladem węglowym (carbon footprint). Materiał w niektórych zastosowaniach może stanowić interesującą alternatywę dla tradycyjnych tworzyw cementowych. Zakres realizowanych prac obejmował interpretację oraz szeroką analizę wyników badań parametrów mechanicznych i przepuszczalności dla gazów zapraw geopolimerowych, których realizację rozpoczęto podczas pobytu pracowników PK na IUT. Efektem współpracy jest powstająca publikacja dotycząca wpływu zawartości mielonego, granulowanego żużla wielkopiecowego na wytrzymałość mechaniczną i przepuszczalność dla gazów spoiw geopolimerowych z krzemionkowym popiołem lotnym. Ponad to rozpoczęto realizację wspólnych badań dotyczących możliwości zastosowania kruszywa recyklingowego do produkcji betonu geopolimerowego. Wysoki poziom zużycia zasobów naturalnych oraz zwiększanie emisji CO2 w wyniku rosnącej produkcji betonu powoduje konieczność podejmowania działań prowadzących do zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Ze względu na duże ilości powstających odpadów budowlanych w szczególności betonowych, recycling betonu ma istotny udział w zrównoważonym rozwoju budownictwa. W ramach prowadzonych badań zaprojektowano skład i przygotowano próbki zaprawy geopolimerowej z kruszywem pochodzącym z recyklingu betonu. Bazując na doświadczeniach obu zespołów w dziedzinie materiałów geopolimerowych oraz kruszyw recyklingowych, wspólnie opracowano technologię przygotowania mieszanki. Realizowany plan badawczy obejmuję ocenę parametrów fizycznych i mechanicznych zapraw w tym również charakterystykę kinetyki przyrostu wytrzymałości. Ponad to analizowane będę cechy trwałościowe materiału. Rozpoczęte badania stanowią pierwszy etap długofalowej współpracy, której celem będzie rozwój technologii betonu geopolimerowego. Drugi realizowany zakres badań dotyczył obserwacji mikrostruktury betonu z kruszywem recyklingowym w aspekcie odporności na wewnętrzną korozję siarczanową. Przeprowadzone obserwacje przy użyciu mikroskopu optycznego oraz skaningowego pozwolą na przygotowanie szczegółowej charakterystyki tekstury kompozytu z kruszywem recyklingowym. W czasie pobytu odbyło się również seminarium naukowe podczas którego Alexandre Yammine wygłosił prezentację „Experimental study of damage by delayed ettringite formation in mortars and concretes made of natural and recycled aggregates”. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Katedry Inżynierii Materiałów budowlanych oraz Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Sprężonych. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem czego efektem była długa dyskusja w czasie której wymieniono się własnym doświadczeniami, pomysłami i propozycjami wspólnych badań. Wizyta przedstawicieli IUT na PK to kolejny krok na drodze wzajemnej współpracy naukowej pomiędzy obiema jednostkami.
Na przełomie listopada i grudnia 2019 roku, dzięki projektowi EMMAT, Politechnikę Krakowską odwiedzili naukowcy z Chile i Libanu. Kulminacyjnym punktem ich wizyty stała się konferencja pt.: Architecture 2050 - Where will architecture be in 30 years? Chilean, Lebanese and Polish perspective, która odbyła się 25 listopada 2019 roku w budynku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej.
Konferencja ta była okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń architektów pochodzących z różnych kontynentów, kształtujących swoje poglądy w skrajnie odmiennym kontekście kulturowym. Patronat nad konferencją objął Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. Jan Kazior. Komitetowi naukowemu konferencji przewodniczył dr inż. arch. Kazimierz Butelski, prof. PK. Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty będące efektem projektu EMMAT:
“Serendipity”, prof. Marwan Basmaji , Lebanese American University, Department of Architecture & Interior Design;
“Transformations in Digital Architecture”, prof. Elie Haddad, Lebanese American University, Department of Architecture & Interior Design;
“Chile 2050: Sustainability Guidelines for the National Infrastructure Plan for Mobility”, prof. Patricia Henriquez Orellana Universidad de Chile Departamento de Urbanismo Facultad de Arquitectura y Urbanismo;
“Chile 2050: Architecture in Chile 2050: which way?”, prof. Francis Pfenninger, Universidad de Chile Departamento de Arquitectura Facultad de Arquitectura y Urbanismo;
“Impact of Potential Uses of Solar Energy to the Lebanese Architecture” dr hab.inż.arch. Bogusław Podhalański, prof. PK, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Konferencję uzupełnił referat “Cracow 2050”, wygłoszony przez Stanisława Deńko, znakomitego krakowskiego architekta.
Miło nam poinformować, iż dnia 14.12.2019 odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej Pana mgr inż. Arkadiusz Dziekciarz pt.” “MULTIPHYSICS DESIGN AND ANALYSIS OF SYNCHRONOUS RELUCTANCE MACHINE” („PROIECTARE ŞI ANALIZĂ MULTIFIZICĂ LA SINCRONA CU RELUCTANTA VARIABILA”) „ u jednego z naszych partnerów Technical University of Cluj-Napoca Faculty of Electrical Engineering.
Na zaproszenie Rektora CLUJ i Dziekana Wydziału Elektrycznego w Cluj Napoca Rumunia Prof. Prof. Dr. Eng. Vasile Topa jednym z recenzentów zagranicznych uczestniczącym w publicznej obronie był Zastępca Dyrektora Instytutu E-2 Pan dr hab. inż. Maciej Sułowicz. Obrona pracy doktorskiej jest drugą, po Brno University of Technology (12/12/2018), publiczna obroną w przeciągu trwania projektu EMMAT zrealizowaną przez Wydział IEiK. Zagraniczny proces oceny wniosków jest szczególnie ważny, pozwala bowiem określić miejsce polskiej nauki w kontekście międzynarodowym oraz wspomaga on proces nawiązywaniu i zacieśniania stosunków wspólnych badań i prac B+R. Opisane zadanie wpisuje się w jedno z zagadnień projektu Akademickie Partnerstwo Międzynarodowe NAWA - wsparcie procesów recenzyjnych w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. W wyniku zapoczątkowania obopólnej współpracy, miło nam poinformować o tym, iż w następnym roku będziemy gościć Panią prof. Claudia Steluta Martis jako jednego z wykładowców doktorantów I i II roku WIEiK studiów doktoranckich w ramach tzw. visiting professor.
W dniach 25.11.2019-29.11.2019 odbyła się wizyta naukowców z Politechniki Krakowskiej w Universidad Católica del Uruguay w Montewideo w Urugwaju. Celem wizyty było nawiązanie współpracy oraz wymiana doświadczeń w zakresie materiałów geopolimerowych. Materiały budowlane takie jak geopolimery są przedmiotem zainteresowania i intensywnych badań jednego z zespołów badawczych Materials Engineering Group, School of Engineering and Technology. Politechnikę Krakowską reprezentowały w ramach projektu EMMAT osoby: dr hab. inż Izabela Hager, Prof. PK; dr hab. inż. Marek Hebda, Prof. PK; dr hab. inż. Janusz Mikuła, Prof. PK; dr hab. inż. Stanisław Kuciel, Prof. PK,dr inż. Kinga Korniejenko; dr inż. Michał Łach; dr inż. Dariusz Mierzwiński, mgr inż. Szymon Gądek.
Wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej połączona była z udziałem w międzynarodowej konferencji Development of Eco-Friendly Composite Materials Based on Geopolymer Matrix and Reinforced with Waste Fibers 28-29 November 2019, Montevideo, Uruguay na której zaprezentowane zostały następujące referaty będące wynikiem prac badawczych prowadzonych w ramach projektu EMMAT:
- Contribution of polypropylene fibres melting to permeability change in heated concrete - the fibre amount and length effect; I Hager, K Mróz and T Tracz
- Possibilities of using the 3D printing process in the concrete and geopolymers application; J Marczyk ,C Ziejewska, M Łach , K Korniejenko, W T Lin and M Hebda
- Mechanical properties of geopolymers reinforced with carbon and aramid long fibers; M Łach, M Hebdowska-Krupa, Dariusz Mierzwiński and Kinga Korniejenko
W dniach 13.11.2019 - 20.11.2019 odbyła się wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej połączona z udziałem w konferencji International Multi-Conference on Engineering and Technology Innovation 2019 (http://imeti.org/IMETI2019/). Gospodarzem wizyty był Wei-Ting Lin z Wydziału Inżynierii Lądowej National Ilan University, Taiwan, w ramach wizyty: ustalono plan dalszego rozwoju współpracy, w tym tematy, które wspólnie będą prezentowane na konferencji kończącej projekt w Krakowie (https://www.matbud.edu.pl/), sfinalizowano prace nas aplikacją grantową pn. „Geopolymer for 3D printing for construction applications” składaną do drugiego etapu konkursu M-ERA.NET Call 2019 oraz zaprezentowano rezultaty wspólnych prac badawczych realizowanych w następujących tematach:
- Application of Green Materials on Roller Compacted Concrete Using Circulation Fluidized Bed Combustion Co-Fired Fly Ash, Wei-Ting Lin, Kailun Chen, Weidong Liu, Kinga Korniejenko
- Mechanical Properties of Short Fibre-Reinforced Geopolymers Made by Casted and 3D Printing Methods: A Comparative Study, Kinga Korniejenko, Michał Łach, Shih-Yu Chou, Wei-Ting Lin, An Cheng, Maria Hebdowska-Krupa, Szymon Gądek, Janusz Mikuła
W ramach projektu NAWA w dniach 5-8 listopada 2019 r. w Brno University of Technology (BUT), Faculty of Mechanical Engineering Czech Republic odbyły się warsztaty naukowe oraz spotkanie konsorcjum naukowego E-mobility, energy conversion & management, smart materials”, w którego skład wchodzą (zdjęcie poniżej) od lewej: profesor Angela Ferreira University of Braganza, prof. Anna Constantinescu-Dobra, Cluj University of Technology, prof. Dominique Gabioud HES-SO Valais-Wallis, Institute of Systems Engineering, Sion, Switzerland, Associated prof. Michal Kubik oraz inż. Filip Jenic, Brno University of Technology oraz przedstawiciele Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (WIEiK) prof. Janusz Gołdasz i prof. Maciej Sułowicz. W trakcie spotkania zaprezentowano wyniki badań działalności naukowej każdego z partnerów oraz dyskutowano możliwości współpracy z poszczególnymi partnerami na polu naukowym i wymiany akademickiej. Po spotkaniu prof. Maciej Sułowicz (WIEiK) został poproszony o recenzję doktoratu realizowanego w Cluj University of Technology, Rumunia (11-14.12.2019 r). Wizytująca grupa naukowców została bardzo serdecznie przyjęta przez przedstawicieli BUT, którzy w tym roku świętują również 120 lecie swojej działalności. Associated Profesor Micha Kubik i prof. Hartl przedstawili działalność badawcza również innych naukowców BUT, oprowadzili po laboratoriach i zaprezentowali wyniki projektów badawczych, realizowanych przez poszczególne wydziały. Naukowcy nawiązali dialog w zakresie wspólnych badań nad materiałami inteligentnymi w zastosowaniach dla przemysłu samochodowego, elektrotechnicznego, elektroenergetycznego oraz zarzadzania tzw. czystą energią. Prof. Claudia Martis (Cluj University of Technology) zaproponowała stworzenie tzw. konsorcjum wschodniego nauk elektrotechnicznych oraz e-mobility, w którego skład, oprócz osób uczestniczących w spotkaniu, wejdzie uczelnia techniczna z Brukseli i zaproszona przez mgr inż. I Gołdasz, uczestnicząca w spotkaniu prof. Angela Ferreira z University of Braganza, Portugalia. Prof. Angela Ferreira, podpisała umowę o współpracy z Wydziałem WIEiK, zgłosiła swoja gotowość do przyjazdu na konferencje MATBUD i udział we wspólnych publikacjach naukowych oraz w Projekcie JDP Marie Curie. Prof. Claudia Martis przyjęła zaproszone jako profesor wizytujący na WIEiK i będzie gościć od 20.01-20.02.2020 r. na WIEiK prowadząc wykłady dla studentów II roku studiów doktoranckich, będzie także uczestniczyć w pisaniu projektu badawczego. Wszyscy uczestnicy wspólnie postanowili zgłosić dwa wnioski na granty badawcze w ramach programu Join Doctorals Programmme Marie Curie oraz OPUS 2020. Ponadto, prof. Dominique Gabioud zaproponował włączenie firm sektora MSP z rejonu Szwajcarii do współpracy B+R w zakresie wspólnych grantów oraz przedstawił działalność nowo powstałego campusu i laboratoriów tzw. green management energy i ponowił propozycje dwuletnich staży dla pracowników wydziału ze stopniem doktora oraz post-doc. Kolejne spotkanie partnerów zaplanowano podczas konferencji MATBUD 2020.
Zaproszenie na seminarium KIMB w dniu 22 listopada o godzinie 9.15 w sali 9 (Bud W13). Swoje prace badawcze zaprezentują Erick Grünhäuser Soares Universidade da Beira Interior - UBI (Covilhã, Portugal) i mgr inż. Mateusz Żelazik absolwent WIL PK (Właściwości ochronne gruntobetonów wobec stali zbrojeniowej na podstawie analizy składu cieczy porowej). Zapraszamy do udziału w spotkaniu!
W dniu 25 listopada 2019 roku (poniedziałek) w budynku Wydziału Architektury PK, ul. Warszawska 24, sala nr 9 rozpocznie się Międzynarodowa konferencja naukowa "Architektura 2050 - perspektywa chilijska, libańska i polska"
W ramach realizacji zadania nr 9 (wyjazd nr 41) dr hab. inż. Tomisław Gołębiowski, prof. PK (pracownik Wydziału Inżynierii Środowiska PK) spotkał się z prof. dr hab. inż. Bogdanem Piwakowskim (pracownikiem Ecole Centrale de Lille). W ramach pobytu przeprowadzono następujące prace:
- Zapoznanie pracownika WIŚ PK z rozwiązaniami konstrukcyjnymi wysokorozdzielczej aparatury sejsmicznej należącej do EC Lille, metodami pomiarowymi, technikami przetwarzania i interpretacji danych sejsmicznych.
- Przeanalizowano szczegółowo dane faktograficzne oraz informacje techniczne i konstrukcyjne wybranych konstrukcji hydrotechnicznych, tj. wybranego odcinka wału przeciwpowodziowego w rejonie Krakowa (Igołomia-Wawrzeńczyce) oraz zapory betonowej w Wapienicy koło Bielska-Białej. Materiał został zgromadzony w ramach realizacji zadania nr 9, poz. 39.
- Przeanalizowano wspólnie wyniki badań zrealizowanych w lipcu 2019 r., w ramach projektu NAWA EMMAT (Zadanie nr 9, poz. 40), tzn.: wyniki badań geologicznych, geotechnicznych i petrofizycznych.
- Przeanalizowano wspólnie metodykę badań sejsmicznych, opracowaną przez prof. Piwakowskiego (Zadanie nr 9, poz. 41), dla wału przeciwpowodziowego oraz zapory betonowej. Przeprowadzono modyfikacje metodyki na podstawie wspólnych analiz opisanych w pkt. (b) i (c).
- Przeprowadzono testy polowe opracowanej metodyki badań sejsmicznych, w celu jej weryfikacji w warunkach terenowych. Metodyka, będzie stosowana do przeprowadzenia badań wybranego odcinka wału przeciwpowodziowego w rejonie Krakowa (Igołomia-Wawrzeńczyce) oraz zapory betonowej w Wapienicy koło Bielska-Białej (zadanie nr 9, poz. 45). Do przeprowadzenia badań terenowych zostanie wykorzystana część aparatury sejsmicznej należącej do EC Lille (Zadanie nr 9, przyjazd nr 42), której możliwości były analizowane przy realizacji pkt. (a).
W dniach 10.09.2019 - 12.09.2019 odbyła się wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej w Technische Universität Berlin (TU Berlin - jednym z największych niemieckich technicznych uniwersytetów. Ze strony Politechniki Krakowskiej udział w wyjeździe wzięli pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska: dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki, prof. PK; dr inż. Izabela Godyń, dr inż. Andrzej Mączałowski, mgr inż. Katarzyna Kołodziejczyk oraz mgr inż. Ewelina Stypułkowska-Twardowska.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dwóch instytutów/wydziałów TU Berlin:
- Department of Fluid System Dynamics (Faculty V of Mechanical Engineering and Transport Systems) - Prof. Dr.-Ing. Paul Uwe Thamsen, Prof. Dr. Andrea Cominola oraz M.A. Markus Fischer,
- Chair of Water Resources Management and Modeling of Hydrosystems (Faculty VI Planning Building Environment) - Prof. Dr.-Ing. Heiko Sieker,
W trakcie spotkania zaprezentowano założenia projektu EMMAT oraz podjęto dyskusję nad potencjalnymi obszarami współpracy naukowej w zakresie gospodarowania wodami opadowymi, zielonej infrastruktury oraz gospodarowania osadami z procesów oczyszczania wody i ścieków w obszarach silnie zurbanizowanych.
W ramach pobytu pracownicy PK wzięli również w wizytach studyjnych mających na celu zapoznanie się z istniejącymi berlińskimi nowoczesnymi rozwiązaniami inżynierskimi dot. obszaru współpracy (oczyszczalnia ścieków Ruhleben wraz z nowoczesnym systemem utylizacji osadów pościekowych w spalarni; system niebiesko-zielonej infrastruktury służącej gospodarowaniu wodami opadowymi i ich oczyszczaniu na lotniskach Berlin-Brandenburgia i Berlin Schoenefeld) oraz z unikalną infrastrukturę badawczą „The Artificial Stream and Pond System” Federalnej Agencji Środowiska w Berlinie (Umweltbundesamt, UBA).
Dnia 15 lipca 2019 roku rozpoczęła się 9-cio dniowa wizyta pracowników Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej w osobach dr. hab. inż. Tomasza Tracza oraz dr. inż. Tomasz Zdeba w Uniwersytecie Beira Interior (UBI) mieszczącym się w mieście Covilha w Portugalii. Gospodarzem wizyty był profesor Wydziału Inżynierii Lądowej i Architektury (Departamento de Engenharia Civil e Arquitetura), João Paulo de Castro Gomes.
Podczas wizyty studyjnej pracownikom Politechniki Krakowskiej zostały zaprezentowane możliwości badawcze tamtejszych laboratoriów zwłaszcza w zakresie analiz cech mechanicznych, reologicznych, trwałościowych oraz możliwości zastosowania obróbki hydrotermalnej podczas dojrzewania materiałów budowlanych. Od strony Politechniki także zaprezentowano spektrum badań możliwych do zrealizowania w ramach współpracy w projekcie EMMAT na Wydziale Inżynierii Lądowej. Ze względu na wspólne zainteresowania obydwu jednostek naukowych w zakresie bezcementowych mineralnych kompozytów konstrukcyjnych (geopolimerów) podczas wizyty został opracowany i zatwierdzony program wspólnych badań o charakterze proekologicznym, dotyczący możliwości immobilizacji metali ciężkich w tych kompozytach. Według wspólnych ustaleń wstępne rezultaty współpracy powinny ukazać się w publikacji w materiałach konferencyjnych EMMAT’2020. W ramach współpracy ustalono także zakres działań jaki będzie realizowany podczas planowanej rewizyty pracowników UBI w Politechnice Krakowskiej w bieżącym roku. Oprócz ww. osób wizytujących w obydwu uczelniach w realizacji badań będą także brały także udział dr hab. inż. Izabela Hager, prof. PK oraz mgr inż. Mateusz Sitarz.
W dniu 17 czerwca rozpoczęła się wizyta studyjna przedstawicieli Politechniki Krakowskiej na Faculty of Civil Engineering Czech Technical University w Pradze. Wydział Inżynierii Lądowej reprezentowali przedstawiciele Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych Izabela Hager i Mateusz Sitarz, a Wydział Mechaniczny Szymon Gądek. Gospodarzami wizyty byli prof. Robert Černý, kierownik Instytutu Inżynierii Materiałowej i Chemii (Department of Materials Engineering and Chemistry) wraz z przedstawicielami swojego zespołu: Lukas Fiala, Vaclav Koci.
W czasie wizyty odbyła się prezentacja Politechniki Krakowskiej w ramach której zaprezentowano wybrane obszary realizowanych prac badawczych oraz przedstawiono zaplecze technologiczne naszego zespołu. Podczas wizyty studyjnej w laboratoriach zapoznano się również z możliwościami badawczymi partnera z Czech. W czasie spotkań omówiono szczegółowo zakres zrealizowanych dotychczas prac w PK oraz określono zakres prac doświadczanych jakie zostaną zrealizowane w CTU na przygotowanych w Krakowie próbkach betonów z kruszywami alternatywnymi. Omówiono również program badań jaki zrealizują podczas wizyt studyjnych pracownicy PK i CTU jakie zaplanowane zostały w projekcie. Omówiono zakres publikacji planowanej do złożenia na pierwszy kwartał 2020 oraz referatów zgłaszanych na konferencję EMMAT’2020.
W dniach 13.06.2019- 20.06.2019 odbyła się wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej w Reykjavík University w Islandii. W ramach wizyty naukowcy z PK odwiedzili jeden z największych wydziałów na Reykjavik University - Wydział Naukowo-Techniczny, gdzie studiuje ponad 1300 osób. W trakcie serii spotkań odwiedzono i nawiązano współpracę między innymi z: Centrum Techniki Budowlanej i Laboratorium Kompozytów (obszar technologii materiałów budowlanych), którego celem jest wspieranie badań materiałowych w różnych dziedzinach inżynierii budowlanej. Laboratorium posiada wyposażenie i urządzenia do badań w zakresie: inżynierii strukturalnej, inżynierii trzęsienia ziemi, analizy naprężeń, mechanice gruntów, geologii, inżynierii transportu i badaniach jakościowych, reologii obliczeniowej oraz symulacji przepływów, a także badań dotyczących wpływu na środowisko. Departament ma silne powiązania z Iceland Green Building Council i instytutami badawczymi, takimi jak Islandzkie Centrum Innowacji. Gospodarzem wizyty był prof. Eyþór Rafn Þórhallsson zajmujący się m.in. tematyką inżynierii lądowej, projektowaniem konstrukcji odpornych na trzęsienia ziemi oraz projektowaniem elektrowni wodnych. W trakcie wizyty ustalono obszary współpracy naukowej w zakresie wykorzystania włókien bazaltowych do zbrojenia kompozytów geopolimerowych m.in. jako zbrojenie rozproszone, wzmacnianie matami lub tkaninami. Ze strony Politechniki Krakowskiej udział w wizycie studyjnej wzięli pracownicy Wydziału Mechanicznego: dr hab. inż. Marek Hebda, prof. PK; dr inż. Dariusz Mierzwiński, dr inż. Marek Nykiel, dr inż. Michał Łach.
SEMINARIUM NAUKOWE EMMAT E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie Projekt nr PPI/APM/2018/1/00027
w dniu 30 maja 2019 roku (czwartek) o godzinie 12.30 sala 16 w budynku Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WIL PK odbędzie się seminarium naukowe. Podczas seminarium przedstawione będą projekty badawcze realizowane w zespołach uczestniczących w projekcie EMMAT z zakresu zrównoważonych materiałów i technologii :
- Research Institute in Civil and Mechanical Engineering, Nantes University - IUT Saint Nazaire, Francja
- University of New South Wales, School of Civil and Environmental Engineering, Australia
- Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych, IMIKB, Politechnika Krakowska, Polska
Zapraszamy !
W dniu 23 maja 2019 o godzinie 11:00 w budynku Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WIL PK odbyło się seminarium naukowe EMMAT E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie Projekt nr PPI/APM/2018/1/00027
W seminarium udział wzięli przedstawiciele jednostek naukowych biorących udział w projekcie oraz pracownicy Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. Podczas seminarium przedstawiono projekty badawcze realizowane w zespołach uczestniczących w projekcie EMMAT z zakresu zrównoważonych materiałów i technologii.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom seminarium!
24 kwietnia 2019 roku rozpoczęła się wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej na Kalasalingam University w Indiach. Gospodarzami wizyty byli profesorowie Uthaya Kumar Marimuthu oraz Balamurugan Ponnambalam. Program wizyty obejmował m.in. prezentację Politechniki Krakowskiej, prezentację wybraych obszarów badawczych, prezentację infrastruktury badawczej uczelni polskiej, wizytę studyjną w laboratoriach Kalasalingam University oraz spotkania z władzami udczelni - Ajrunem Kalasalingam S. oraz Nagarajem Ramrao. W czasie wizyty zapoznano się z możliwościami badawczymi i ustalono program współpracy w ramach projektu.
W dniu 11 kwietnia 2019 w Politechnice Krakowskiej gościli przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego „Łęgprzem” Spółka z o.o. Podczas spotkania prezes zarządu spółki mgr inż. Kazimierz Zagórski oraz dr hab. inż. Izabela Hager prof. nadzw. PK - kierownik projektu EMMAT podpisali list intencyjny. W porozumieniu strony wyraziły wolę współpracy w zakresie podejmowania wspólnych iniciatyw badawczych dotyczcych zrownważonych materiałów i technologii budowlanych oraz uczestniczenia zespołów reprezentujących strony w projektach krajowych, międzynarodowych oraz w programach badawczo-rozwojowych współfinansowanych przez Unię Europejską.
Współpraca między Łegprzem i EMMAT dotyczyć będzie również wdrażania zrównoważonych rozwiązań materiałowych i komercjalizacji wyników badań naukowych wypracowanych w projekcie. Prezes zaprosił pracowników Politechniki Krakowskiej oraz uczestników projektu EMMAT do udziału w praktykach i stażach zawodowych organizowanych w nowopowstałym centrum Badawczo-Rozwojowego Łęgprzem.
Na zdjęciu Kazimierz Zagórski, Michał Zagórski, Wojciech Zagórski, Małgorzata Arendarczyk (Firma Łęgprzem Sp. z o.o.), Izabela Hager, Michał Łach (projekt EMMAT: WIL, WM Politechnika Krakowska)
W ramach projektu NAWA EMMAT E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie realizowany jest program współpracy naukowo-badawczej z University of Porto. Ze strony polskiej w programie bierze udział Zakład Budownictwa i Fizyki Budowli WIL PK, ze strony portugalskiej Faculty of Engineering.
W dniach od 8 do 12 kwietnia 2019 przebywali w Porto, w ramach zadania nr 13, wyjazd 52, dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz oraz mgr inż. Katarzyna Nowak-Dzieszko. Porto to malownicze miasto, położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, przy ujściu do oceanu rzeki Douro. Charakterystycznym symbolem miasta jest Ponte Luis I, dwukondygnacyjny, stalowy most łukowy o wysokości 44.6 m.
W ramach pobytu w University of Porto prowadzono rozmowy z prof. Vasco Peixoto de Freitas oraz jego współpracownikami i doktorantami, dotyczące przygotowanie tematyki wspólnych prac badawczych, planowanych artykułów oraz dalszej wymiany pracowników. Strona portugalska znakomicie przygotowała program wizyty, obejmujący szczegółowe wizyty w laboratoriach i pracowniach badawczych UP oraz prezentację prowadzonych prac doktorskich. Tematyka prac obejmuje zagadnienia związane z kapilarnym podciąganiem wilgoci w obiektach zabytkowych i procesami wilgotnościowymi w przegrodach budowlanych, modernizacją budynków szkolnych i komfortem cieplnym oraz dachami zielonymi. Doktoranci prof. Freitasa przedstawili swoje stanowiska badacze, stan zaawansowania oraz przewidywany zakres pracy. 9 kwietnia Tomasz Kisilewicz wygłosił dla doktorantów UP 45 minutowy wykład pt. Low Energy Building Design.
W ramach projektu NAWA w dniach 4-6 kwietnia 2019 r. na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej odbyły się międzynarodowe warsztaty NAWA EMMAT (International Workshop for the NAWA consortium partners) (zdj.1,2) z udziałem przedstawicieli Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz przedstawicieli partnerów z: Brno University of Technology, Czech Republic, dr Michal Kubik oraz inż. Filip Jenic, HES-SO Valais-Wallis, Institute of Systems Engineering, Sion, Switzerland, Prof. Dominique Gabioud oraz Technical University of CLUJ-Napoca, Romania, Prof. Claudia Martis. W trakcie spotkanie zaprezentowano zakresy działalności naukowej każdego z partnerów oraz możliwości współpracy z poszczególnymi partnerami na polu naukowym i wymiany akademickiej. Pracownicy Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (WIEiK) przedstawili własne obszary zainteresowań propozycje współpracy bilateralnej oraz przedstwili zakres prac w laboratorium WIEiK. Wszyscy uczestnicy warsztatów zadeklarowali chęć dalszej współpracy B+R, wymiany akademickiej i prac nam wspólnym wnioskiem grantowym. W wyniku warsztatów oraz spotkań face–to-face ustalono skład konsorcjum; Prof. Claudia Martis zaproponowała stworzenie tzw. konsorcjum wschodniego nauk elektrotechnicznych oraz e-mobility, w którego skład wchodziłyby znaczące uniwersytety techniczne z dawnego bloku wschodniego oraz zgłoszenie dwóch wniosków na granty badawcze w ramach programu EU Horyzont 2020. Dodatkowo, Prof. Dominique Gabioud zaproponował włączenie firm sektora MSP z rejonu Szwajcarii do współpracy B+R z WIEiK w zakresie wspólnych grantów oraz zaproponował dwuletnie staże dla pracowników wydziału typu doktorskiego oraz post-doc, ustalono zakres niezbędnych prac w celu wspolnych publikacji naukowych. Partner rumuński zaprosił dwóch pracowników WIEiK do CLUJ-Napoca celem przeprowadzenia badań nad silnikami reluktancyjnymi wysoko obrotowymi w zakresie pomiarów charakterystyk dynamicznych (10.04.2019-25.04.2019). Efektem warsztatów i ich pobytu (zdj.3, 4) będę wspólne publikacje naukowe z CLUJ-Napoca, Romania, a wyniki prac znalazły zastosowanie w pracy doktorskiej (duble degree WIEiK-CLUJ) i habilitacyjnej (pracownik WIEiK złożona 30.04 br.). Innym wymiernym wynikiem współpracy partnerów WIEiK oraz uczelni w Brnie było złożenie po warsztatach wspólnego artykułu do renomowanego czasopisma naukowego. Co więcej, zaplanowano kolejne spotkania partnerów w tym warsztaty w Brnie w roku 2020. Spotkanie przebiegło bardzo miło i owocnie, WIEiK zaprezentował zakresy badań merytorycznych oraz zaawansowanie prac badawczych doktorantów i asystentów oraz pokazał nowe stanowiska badawcze i laboratoryjne wydziału. Uczestnicy zadeklarowali chęć dalszej współpracy i postanowili spotkać się za rok u partnera z Brna w celu pogłębienia dalszych prac B+R nad wspólnymi nowymi i innowacyjnym trendami i kierunkami współpracy np. eco-mobility, smart material, electrology, elastomers.
28 marca 2019 - złożenie wniosku grantowego ERANET Cofund MarTera Politechniki Krakowskiej wspólnie z Malta College of Arts, Science and Technology (MCAST). Projekt GEOCOAT Development of corrosion protected geopolymers coatings for marine application został złożony w PRIORITY AREA PA2: Novel materials development and structures SUBTOPIC PA2: Novel materials, PA2: Biofouling and corrosion prevention.
Gratulujemy i życzymy sukcesu!
W dniu 27 marca 2019 w ramach wyjazdu naukowo - badawczego na terenie Libańsko Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie odbyły się wykłady architektów Politechniki Krakowskiej. Pod wspólnym hasłem „Architectural sustainability” swoje referaty wygłosili dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski, prof PK, dr hab. inż. arch. Bogusław Podhalański i mgr inż. arch. Marcin Gierbienis, przybliżając słuchaczom najważniejsze pryncypia i możliwości wdrożenia rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem w różnym kontekście, geograficznym, klimatycznym, ekonomicznym.
W dniu 27 marca 2019 w Politechnice Krakowskiej odbyło się seminarium naukowe dr inż Marty Colombel Choińskiej
dotyczące Interactions between cracking and permeability in concrete. Reprezentujaca partnera Politechniki Krakowskiej w projekcie EMMAT Nantes University - IUT Saint-Nazaire, Research Institute in Civil and Mechanical Engineering GeM – UMR CNRS 6183, FRANCE. W seminarium udział wzięli pracownicy Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. Dr Marta Colombel Choińska zaprezentowała tematykę badawczą laboratorium GeM jak również przedstawiła wyniki aktualnie realizowanych prac doświadczalnych i teoretycznych.
W dniu 20 marca 2019 prof. Kazimierz Butelski spotkał się w Warszawie z Ambasador Libanu w Polsce Jej Ekscelencją Reiną Charbel i przekazał jej informacje o realizowanym programie współpracy Politechniki Krakowskiej z Libańsko Amerykańskim Uniwersytetem w Bejrucie w ramach programu NAWA EMMAT.Jej Ekscelencja zapowiedziała swa wizytę na Politechnice Krakowskiej w czasie seminarium z udziałem libańskich uczonych.
W ramach projektu NAWA EMMAT E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie realizowany jest program współpracy naukowo-badawczej z Ryerson University w Toronto.Ze strony polskiej w programie bierze udział Zakład Budownictwa i Fizyki Budowli WIL PK, ze strony Ryerson University jest to Faculty of Engineering and Architectural Science.
W dniach od 8 do 17 marca 2019 przebywał w Toronto dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz (zadanie nr 14, wyjazd 58). Kampus Ryerson University mieści się w ścisłym centrum Toronto, zajmuje kilka kwartałów otwartej zabudowy.Downtown w Toronto to ogromna ilość bardzo wysokich budynków wklejonych ciasno w resztki starej zabudowy.
Należy stwierdzić, że określenie „kampus” rozumiane jako wydzielony, zamknięty teren jest tu kompletnie nie na miejscu. Zgodnie z intencją założyciela i obecną polityką uczelni, jest ona otwarta i w przenośni i dosłownie dla mieszkańców miasta i państwa.
Większość budynków jest czynna przez całą dobę i 7 dni w tygodniu, problem kontroli i bezpieczeństwa jest rozwiązywany poprzez system autoryzacji dostępu do poszczególnych stref i pomieszczeń w formie kart elektronicznych. Druga specjalna cecha tej uczelni to ogromna ilość miejsca dla studentów. Dwa oddzielne budynki w centrum miasta przeznaczone są wyłącznie do pracy własnej, spotkań w małych zespołach, spotkań z wykładowcami i do nawet wypoczynku. Jeden z nich pokazany został na zdjęciu.
W ramach pobytu na Ryerson University Tomasz Kisilewicz prowadził rozmowy z dr Umberto Berardi, prowadzącym wykłady z zakresu Building Science, to kanadyjski odpowiednik europejskiej Fizyki Budowli. Wizyta studyjna obejmowała przygotowanie tematyki wspólnych prac badawczych, wizytę w laboratoriach i pracowniach badawczych RU oraz ustalenie planu dalszej wymiany pracowników.
12 marca Tomasz Kisilewicz wygłosił dla studentów Ryerson University wykład pt. TowardsRational Design: RationalWindowSizing.
19 lutego 2019 roku rozpoczęła się wizyta studyjna pracowników Politechniki Krakowskiej na University of New South Wales, School of Civil and Environmental Engineering w Australii. W Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects 2018 z zakresu Inżynierii Lądowej jednostka plasuje się w pierwszej dziesiątce. UNSW jest najbardziej wszechstronną australijską uczelnią badawczą, jedną z zaledwie dwóch na świecie, której działalność naukowa obejmuje 50 obszarów tematycznych.
Gospodarzem wizyty był profesor Arnaud Castel. Podczas serii spotkań omówiono zakres prowadzenia wspólnych badań dotyczących wykorzystania geopolimerów w ochronie infrastruktury morskiej i śródlądowej, a także zapoznano się z wynikami aktualnych badań prowadzonych na UNSW.
Oba zespoły zaprezentowały swoje prace nad spoiwami geopolimerowymi w szczególności zagadnienia związane z trwałością tych spoiw w warunkach oddziaływania chlorków. Wyniki aktualnie prowadzonych badań zaprezentował dr. Taehwan Kim (UNSW) podczas wykładu Automated Scanning Electron Microscopy: Systematic Procedure and Application to Paticulate Materials.
Podczas wizyty Prof. Castel przedstawił możliwości badawcze laboratorium. Odwiedzono między innymi: Centre for Infrastructure Engineering and Safety (CIES); Mark Wainwright Analtical Centre (MWAC); Electron Microscope Unit (EMU) and Solid State Elemental Analysis Unit (SSEAU).
Dodatkowo część pracowników wzięła udział w wizycie studyjnej na Queensland’s University w Brisbane, gdzie w 2013 roku powstał pierwszy na świecie budynek użyteczności publicznej w którym wykorzystano elementy konstrukcyjne z betonu geopolimerowego. Budynek Queensland’s University - Global Change Queensland GCI ma 3 piętra w którym 3 stropy wykonane zostały z 33 prefabrykatów z betonów geopolimerowych. Był on zaprojektowany przez firmę HASSELL we współpracy z przedsiębiorstwami Bligh Tanner i Wagners.
Budynek Queensland’s University - Global Change Queensland GCI
W dniach od 11 do 15 lutego 2019, w Institut Universitaire de Technologie (IUT) de l’Université de Nantes przebywał prof. Jacek Śliwiński. Wizyta ta była związana z zadaniem nr 3. Głównym celem studialnej wizyty było spotkanie z pracownikami tej jednostki i wymiana informacji o głównych kierunkach prowadzonych badań związanych z inżynierią mineralnych materiałów budowlanych, zwłaszcza zaś z problematyką trwałości tworzyw cementowych, oraz omówienie możliwości ściślejszej współpracy naukowo-badawczej.
Siedziba IUT Saint Nazaire
W dniu 12 lutego prof. Jacek Śliwiński wygłosił w Institut Universitaire de Technologie de Saint Nazaire referat poświęcony badaniom prowadzonym w Katedrze Inżynierii Materiałów Budowlanych Politechniki Krakowskiej. W referacie zaprezentowano wyniki najnowszych wyników badań, szczególnie w zakresie problematyki przepuszczalności tworzyw cementowych dla mediów gazowych.
Referat i związana z nim dyskusja stanowiły w dalszym ciągu podstawę do rozmów przeprowadzonych z prof. Ouali Amiri i dr. François Bignonnet, poświęconych sprecyzowaniu obszarów możliwej współpracy. Jednym z nich okazała się możliwość wykorzystania wyników badań prowadzonych w Politechnice Krakowskiej do udoskonalenia numerycznego modelowania przepuszczalności tworzyw cementowych dla mediów gazowych.
Ponieważ IUT Saint Nazaire jest organizacyjnie ściśle związany z POLYTECH Nantes (Ecole d’Ingénieurs de l’Université de Nantes), możliwą była także wizytacja laboratoriów dydaktycznych.
Laboratoria badań materiałów budowlanych w POLYTECH Nantes
Dzięki uprzejmości strony przyjmującej możliwa była także wizyta w Laboratoire des Sciences de l’Ingénieur pour l’Envirennement de l’Univérsité de La Rochelle, którym kieruje prof. A.K. Aït-Mokhtar. Jednym z głównych kierunków prowadzonych tam badań jest także trwałość tworzyw cementowych. Jednym z ciekawszych zwiedzonych miejsc jest swoiste naturalne „laboratorium’’ ulokowane w porcie La Rochelle istniejące od początków XIX w. W wydzielonej strefie portu przechowywane są betonowe elementy próbne poddane cyklicznemu oddziaływaniu zmiennego poziomu zwierciadła wody morskiej (zone de marnage).
Elementy betonowe poddane naturalnemu wpływowi cyklicznego oddziaływania wody morskiej
W dniach 11.03.2019-22.03.2019 odbyła się wizyta naukowców z Politechniki Krakowskiej w Malta College of Arts, Science and Technology (MCAST). Celem wizyty było nawiązanie współpracy oraz wymiana doświadczeń w zakresie materiałów geopolimerowych i rozwiązań stosowanych w gospodarce obiegu zamkniętego.
Szczególną uwagę poświęcono systemom oceny cyklu życia LCA (Life Cycle Assessment). Rozpoczęto wspólne starania o przeprowadzenie kompleksowej analizy LCA dla geopolimerów wytwarzanych w Polsce oraz oceny ich wpływu na środowisko. Podjęte działania przyczynią się do stworzenia modelu dla materiałów geopolimerowych a otrzymane wyniki badań mogą być wykorzystywane zarówno przy projektowaniu nowych rozwiązań dla budownictwa, jak i przy określaniu wpływu samego materiału na środowisko, co może zostać wykorzystane w procesie normalizacji/certyfikacji wyrobów z niego wykonanych. Politechnikę Krakowską reprezentowały w ramach projektu EMMAT osoby: dr Kinga Korniejenko; dr inż. Michał Łach. Ze strony MCAST uczestniczyli: dr ing. Brian Azzopardi oraz Renata Mikalauskiene.
1 marzec 2019 - W wydawnictwie Nasza Politechnika ukazał się artykuł w którym zamieszczono między innym informację na temat współpracy polsko-libańskiej w ramach programu NAWA Emmat oraz o planowanej na 2020 rok konferencji.
1 luty 2019 - Artykuł o programie NAWA w Architektura & Biznes
W lutowym numerze wydawnictwa architektonicznego A&B ukaże się artykuł w którym zamieszczono informację na temat współpracy polsko - libańskiej w ramach programu NAWA Emmat oraz informację o planowanej na 2020 rok konferencji.
16 stycznia 2019 - Spotkanie pomiędzy partnerami w projekcie EMMAT
W dniu 16 stycznia 2019 odbyło się spotkanie pomiędzy partnerami w projekcie EMMAT: przedstawicielami Wydziału Mechanicznego (dr Michał Łach, Prof. Marek Hebda, dr Kinga Korniejenko), Wydziału Inzynierii Lądowej (Prof. Izabela Hager, kierownik projektu EMMAT) i francuskim partnerem w projekcie reprezentowanym przez dr M. Colombel-Choińską z UniwersytNantes, IUT StNazaire, laboratorium GeM UMR CNRS.
W trakcie spotkania omówiono program badań związany z opracowaniem innowacyjnych materiałów budowlanych o obniżonym śladzie węglowym bazujących na odpadach przemysłowych, materiałów o właściwościach transportowych zapewniających ich trwałość w warunkach eksploatacji w naszej strefie klimatycznej.
Spotkanie odbyło się w nowopowstałym Centrum Badawczo-Rozwojowym przedsiębiorstwa Łęgprzem Spółka z o.o. współpracującego z Politechniką Krakowską od 2016 roku. Centrum powstało na potrzeby branży budowlanej, aby promować i wspierać innowacyjne inicjatywy badawcze dotyczące zrównoważonych technologii i materiałów stosowanych w budownictwie.
Spotkanie połączono z wizytą w laboratorium Łęgprzem i prezentacją infrastruktury badawczej służącej rozwojowi branży budowlanej.
12 grudnia 2018 - Recenzja zagranicznego doktoratu PK WIEiK na Brno University of Technology (BUT) – zapoczątkowanie działań projektu EMMAT NAWA
Miło nam poinformować, iż dnia 7/12/2018 odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej Pana Ing. Ondrej Machacek pt.” Magnetorheological strut for vibration isolation system of space launcher” u jednego z naszych partnerów Brno University of Technology. Na zaproszenie Dziekana Wydziału Inżynieryjno-Technologicznego w Brnie Prof. Ing. Martin Hartl jednym z recenzentów zagranicznych oraz egzaminatorem uczestniczącym w publicznej obronie był dr hab. inż. Janusz Gołdasz, prof. PK z Politechnik Krakowskiej. Zagraniczny proces oceny wniosków jest szczególnie ważny, pozwala bowiem określić miejsce polskiej nauki w kontekście międzynarodowym oraz wspomaga on proces nawiązywaniu i zacieśniania stosunków wspólnych badań i prac B+R. Na uwagę zasługuje fakt, iż w czeskiej obronie uczestniczyli inni przedstawiciele nauki i przemysłu z zagranicznych ośrodków, z którymi nawiązano kontakt tj. Prof. Dmitry Borin z Technische Univesitat Dresden oraz reprezentant przemysłu Ing. Bronislav Ruzicka, PhD z Tenneco-Monroe-Walker Hadkovice. Opisane zadanie wpisuje się w jedno z zagadnień projektu Akademickie Partnerstwo Międzynarodowe NAWA - wsparcie procesów recenzyjnych w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. W wyniku wsparcia zagranicznych procesów recenzyjnych, współpraca ta w przyszłości umożliwi polskim naukowcom realizację projektów w gronie zagranicznych partnerów, a także pozwoli im się włączyć w prowadzeniu wspólnych badań oraz ich implementacji, poprzez komercjalizacje wyników prac działań w przemyśle.
5 grudnia 2018 - Spotkanie w Santiago de Chile
Profesor Kazimierz Butelski podzczas wizyty w Chile spotkał się z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej i omówił z nim sprawy związane z programem EMMAT - NAWA.
https://santiagodechile.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/
3 grudnia 2018 - Spotkanie organizacyjne przedstawicieli zespołów realizujących zadania w projekcie EMMAT (WIL, WM, WIEK, WA, WIŚ).
Spotkanie odbyło się w dniu 3 grudnia o godz 11.00 w sali 109 Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WIL.
Plan spotkania:
1. Informacje dotyczące zasad realizacji projektu APM
2. Dokumenty finansowe i dokumentowanie wydatków
3. Zasady dotyczące informacji i promocji projektu
1 grudnia 2018 roku - rozpoczęcie realizacji projektu EMMAT
26 listopada 2018 roku - spotkanie informacyjne dla Beneficjentów Programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe 26 listopada 2018, Centrum Bankowo-Finansowe, Warszawa
23 listopada 2018 roku - podpisanie umowy pomiędzy NAWA i Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki
30 października 2018 roku - informacja o przyznaniu finansowania dla projektu EMMAT E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (PPI/APM/2018/1/00027) tutaj
13 lipca 2018 roku - złożenie projektu E-mobilność oraz zrównoważone materiały i technologie EMMAT w systemie NAWA Projekt nr PPI/APM/2018/1/00027